Selve prisutdelingen finner sted lørdag 14. januar 2012, i Folketeatret. Prisutdelingen vil bli sendt på NRK. Årets programleder er Anne Lindmo.

Her er de nominerte i opphavsmannskategoriene:

Komponist

Ane Brun – It All Starts With One

Hilde Marie Kjersem – Let’s Let Go

Marit Larsen – Spark

Rolf Wallin/Lundeng/Torjesen/Bodø Symfonietta/Eggen – Wire and String

Synne Skouen – Call-Notes

Tekstforfatter

Jonas Alaska – Jonas Alaska

Lars Vaular – Du betyr meg

Maria Mena – Viktoria

Martin Hagfors – I Like You

Odd Nordstoga – Bestevenn

Øvrige kategorier

Kvinnelig artist

Ane Brun – It All Starts With One

Hilde Marie Kjersem – Let’s Let Go

Marit Larsen – Spark

Siri Nilsen – Alle snakker sant

Mannlig artist

Jarle Bernhoft – Solidarity Breaks

Jonas Alaska – Jonas Alaska

Odd Nordstoga – Bestevenn

Sivert Høyem – Long Slow Distance

Popgruppe

Eva & The Heartmakers – Domino

Katzenjammer – A Kiss Before You Go

Montée – Rendition of You

Real Ones – First Night On Earth

Team Me – To The Treetops

Samtidsmusikk

Håkon Austbø – Wanted

Håkon Thelin – Light

Oslo filharmoniske orkester – Arne Nordheim: Epytaffio

Rock

Honningbarna – La Alarmane Gå

John Olav Nilsen og Gjengen – Det Nærmeste du kommer

Kaizers Orchestra – Violeta, Violeta volum 1

Oslo Ess – Uleste bøker og utgåtte sko

Rumble in Rhodos – Signs of Fervent Devotion

Blues

Amund Maarud – Electric

Knut Reiersrud & Mighty Sam McClain – One Drop Is Empty

Rita Engedalen – Chapels And Bars

Country

Earlybird Stringband – Blindsides

Ni liv – Langhelg

Onkel Tuka – Hvit dronning

Metal

Insense – Burn in Beautiful Fire

Shining – Live Blackjazz

Taake – Noregs vaapen

Vreid – V

Årabrot – Solar Anus

Elektronika

Biosphere – N-plants

Bugge Wesseltoft og Henrik Schwarz – Wesseltoft Schwarz duo

Casiokids – Aabenbaringen over aaskammen

Danseorkester

Dænsebændet – Vi talas

Hanne Mette – Vår

Ole Ivars – 34

Hiphop

Joddski – Bensin på bålet

Lars Vaular – Du betyr meg

Son of Light – War of the Woods

Folkemusikk/tradisjonsmusikk

Hekla Stålstrenga – Makramé

Juusk – Juusk

Ragnhild Furubotten – Never on a Sunday

Øystein Sandbukt – Normør

Jazz

Helge Lien Trio – Natsukashii

Håkon Kornstad – Symphonies in my Head

Mads Eilertsen – Skydive

Nils Petter Molvær – Baboon Moon

Ola Kvernberg – Liarbird

Klassisk musikk

Henning Kraggerud, Lars Anders Tomter/Christoph Richter – Mozart Divertimento in E Flat Major

Leif Ove Andsnes/Christian Tetzlaff/Tanja Tetzlaff – Schumann – Complete Works for Piano Trio

Truls Mørk – CPE Bach: Chello Concertos

Vilde Frang – Grieg/Bartok/Strauss: Violin Sonatas

Viser

Aasmund Nordstoga – Tolv dagaer i jola

Beate S. Lech – Min sorg og hjarteskatt

Kim André Rysstad – Vegen

Stein Torleif Bjella – Vonde visu

Susanna Wallumrød – Jeg vil hjem til menneskene

Barneplate

Dunderly – Monstermos

Oslo Soul Children – Love

Tonje Unstad – Mygga og flua

Åpen klasse

Barut-Inga Juuso – Balggis

Biret Ristin Sara – Áidnen

Fargespill – Fargespill

Inga Juuso Skaidi & Steinar Raknes  – Headland-Skáidegeachi

Årets nykommer og Gramostipend

Honningbarna – La Alarmane Gå

Jonas Alaska – Jonas Alaska

Ragnhild Hemsing – Yr

Razika – Program 91

Team me – To The Treetops