Her er de nominerte i opphavsmennkategoriene:

Tekstforfatter

Susanne Sundfør – The Brothel

Ingrid Olava – The Guest

Erik Fosnes Hansen – Neste stasjon Grorud

Odd Nordstoga – November

Populærkomponist

Odd Nordstoga – November

Susanne Sundfør – The Brothel

Gjermund Larsen – Aurum

Thom Hell – All Good Things

Ingrid Olava – The Guest

Samtidskomponist

Knut Vaage – Gardens of Hokkaido

Lene Grenager – Systema naturae

Nils Henrik Asheim – Mazurka – Remaking Chopin

ØVRIGE NOMINERTE

Kvinnelig artist

Christel Alsos – Tomorrow Is

Ingrid Olava – The Guest

Ida Maria – Katla

Mannlig artist

Moddi – Floriography

Thomas Dybdahl – Waiting for That One Clear Moment

Odd Nordstoga – November

Thom Hell – All Good Things

Popgruppe

Madcon – Contraband

deLillos – Hjernen er alene i Operaen

Kråkesølv – Bomtur til jorda

I Was a King – Old Friends

Elektronika

Ost & Kjex – Cajun Lunch

Bjørn Torske – Kokning

Lindstrøm & Christabelle – Real Life Is No Cool

Samtidsmusikk

Edvin Østergaard – Die 7. Himmelsrichtung

Alpaca Ensemble – Systema Naturae

Øivind Farmen – Norwegian Safari

Rock

Blood Command – Ghostclocks

Serena Maneesh – No 2: Abyss in B Minor

Motorpsycho – Heavy Metal Fruit

Tommy Tokyo & Starving for My Gravy – Go Time, Showtime & Absolute War

Kvelertak – Kvelertak

Blues

Billy T Band – L.O.V.E (Just a Silly Notion)

Little Andrew – Loadstone

Eric «Slim» Zahl & the South West Swingers – Daddy’O

Country

Hellbillies – Leite etter lykka

Ida Jenshus – No Guarantees

Earlybird Stringband – Earlybird Stringband

Steff Nevers – Ain’t No Bad Life

Metal

Solefald – Norrøn livskunst

Shining – Blackjazz

Enslaved – Axioma Ethica Odini

Ihsahn – After

Hip Hop

Karpe Diem – Aldri solgt en løgn

Lars Vaular – Helt om natten, helt om dagen

Salvador Sanches – Happy Daze

Folkemusikk/gammaldans

Gjermund Larsen trio – Aurum

Ingvill Marit Buen Garnås og Per Anders Buen Garnås – Salme, segn og solbøn

Sondre Bratland / Annbjørg Lien – Alle vegne

Unni Boksasp Ensemble – Keramello

Danseorkester

Ole Ivars – Stjerneklart

Sogns – Ei enkel rose

Furulunds – Ekte diamant

Jazz

Ivar Antonsen / Vigleik Storaas – Dialogues

Trondheim Jazz Orchestra – Triads and More

Paolo Vinaccioa – Very Much Alike

Elephant9 – Walk the Nile

Supersilent – 10

Klassisk musikk

Trondheimsolistene – In Folk Style

Sigurd Slåttebrekk/Ofo/Jurovski – Chasing the Butterfly

Leif Ove Andsnes – Rahcmaninov: Piano Concertos 3 & 4

Håvard Gimse / Henning Kraggerud – Schubert & Schumann

Viser

Frida Ånnevik – Synlige hjerteslag

Jan Toft – Alle e aleina

Narum – Ælt som var søkk borte

Vamp – I full symfoni II

Finn Kalvik og Erik Fosnes Hansen – Neste stasjon Grorud

Åpen klasse

Petter Wettre / Audun Kleive – The Only Way to Travel 2

Pelbo – Pelbo 

Beady Belle – At Welding Bridge

Karl Seglem – Ossicles

Jaga Jazzist – One-Armed Bandit

Barneplate

Maj Britt Andersen – Indranis sang

Eiksmarka skole og Rikskonsertene – Jeg vil bygge mitt land

Rasmus og verdens beste band – Puppan te pappa

Terje Formoe – Kaptein Sabeltann og havets hemmelighet

Årets nykommer

Moddi

Bjørn Johan Muri

Frida Ånnevik

Thomas Eriksen

Kvelertak

TONO og Spellemann

TONO sponser Spellemann for tredje gang på rad i år. Da TONO startet samarbeidet med Spellemann, ble det opprettet tre nye Spellemannkategorier: årets tekstforfatter, årets populærkomponist og årets samtidskomponist.