Adm.dir Karl Vestli i høringen i Stortingets Næringskomite 22. oktober. Nå skal TONO på høring igjen i Familie- og kulturkomiteen. (Foto: Skjermdump fra Stortingets nett-TV)

TONOs innspill til Stortingets kulturkomite 

Moms, KI og styrking av arrangørfeltet 

Moms, KI og de regionale kulturfondene er blant temaene TONO tar opp i sitt innspill til Stortingets kulturkomite i forbindelse med statsbudsjettet for 2026.  

 / 28/10/2025 /

TONO har sendt inn innspill til Stortingets kulturkomite i forbindelse med statsbudsjettet for 2026, og vil delta i komiteens høring om budsjettet.  

Behov for moderne momsregler

Dagens momsregler fungerer ikke for merverdiavgiftspliktige opphavere og de som har etablert AS-er for sin musikkskapende virksomhet. Regelverket er uklart, og trenger sårt en modernisering for å profesjonalisere og styrke grunnlaget for en sterkere opphaverindustri i årene fremover.   

– Opphavsrettsinntekter er unntatt moms, men dette gjelder ikke aksjeselskaper. Men fordi TONO ikke krever inn momsen i vår lisensiering, betaler vi heller ikke ut med moms. Blant TONO-medlemmer som har etablert aksjeselskaper for sin virksomhet betaler noen moms for sikkerhets skyld. Andre lar være. Vi har gitt våre TONO medlemmer en garanti dersom de skulle få momskrav på disse inntektene. Regelverket er uklart og uforutsigbart, og gjør at Norge står i fare for at opphavere flagger ut hele eller deler av virksomheten til andre land. Et modernisert momsregelverk er et grunnlag for å styrke Norge som en musikkeksporterende nasjon i fremtiden, sier Vestli. 

TONO ber derfor regjeringen følge opp anbefalingene i NOU Musikklandet (2025) om å utrede en kulturmoms for musikkfeltet.

TONO leverte nylig også inn høringsinnspill om merverdiavgift til Stortingets næringskomite. Les det her.

Kunstig intelligens

Den raske utviklingen av kunstig intelligens skaper muligheter og utfordringer for opphavere. Et grunnleggende problem er at modeller trenes på beskyttet musikk uten tillatelse.  

– Dette undergraver opphavsretten og rettighetshavernes rett til rimelig vederlag. Vi ber derfor om at implementeringen av EUs AI Act og Digital Services Act gjøres på en måte som styrker opphaverne i møte med KI-selskapene, sier Vestli.

Det innebærer tydelige krav om lisensiering og transparens for bruk av musikk i KI-trening, og at kollektiv forvaltning gis en tydelig og formell rolle.

– Vi vil ikke bremse teknologiutviklingen. Tvert i mot. Kollektiv lisensiering av musikkrettigheter er en den meste effektive og forenklende måten å klarere rettigheter på, samtidig som det sikrer at opphaverne får betalt for både trening og bruk, sier Vestli.  

Reversere kutt til regionale kulturfond 

Ordningen med regionale kulturfond ble etablert i 2025 og fikk umiddelbart stor betydning for arrangørfeltet. Forslaget om å redusere rammen fra 75 til 40 millioner kroner i 2026 vil ramme de små og mellomstore konsertscenene, lokale lag og festivaler, arenaer der norske opphavere får sine verk fremført. 

TONO skriver derfor i innspillet at vi deler bekymringen til Norske kulturarrangører og Norsk musikkråd. Kuttet undergraver regjeringens mål om et kulturløft som skal nå hele landet, og vi oppfordrer derfor Stortinget til å reversere kuttet i de regionale kulturfondene, og styrke ordningen fremfor å bygge den ned. 

Et sterkt arrangørfelt er god kulturpolitikk, og god næringspolitikk for norske opphavere. 

Helhetlig politikk for musikk

TONO støtter forslaget i Musikklandet-utvalget om en helhetlig stortingsmelding for musikkpolitikken, der kunstnerøkonomi, arrangørfelt, frivillighet og digital politikk ses i sammenheng. 

– Musikkens økosystem fungerer hvis politikken er samstemt på tvers av departementene. Vi trenger en helhetlig tilnærming som styrker TONOs medlemmer, og som samtidig gir gode og stabile rammevilkår for arrangørene og frivilligheten, avslutter Vestli.

Les TONOs høringsinnspill om statsbudsjettet til Stortingets Familie- og kulturkomite (pdf)