Foto: Willy Martinsen

Dette foreslår styret å endre i TONOs vedtekter

TONOs styre legger 18. august frem forslag til vedtektsendringer til det ekstraordinære årsmøtet 1. september. Forslagene TONOs årsmøte skal stemme over gjelder formålsparagraf, styresammensetning, forvaltning av kulturelle bidrag og innføring av forhåndsstemming.

 / 18/08/2026 /

OBS! Denne saken gir en oversikt over hovedpunktene i forslagene. De fullstendige vedtektsforslagene blir publisert på tono.no og TONOs årsmøteportal og vil bli sendt ut til TONOs medlemmer med innkallingen og sakspapirene på ettermiddagn 18. august.. 

Ny formålsparagraf

Styret foreslår å innarbeide nye overordnede prinsipper i vedtektene. Forslaget slår blant annet fast at TONO skal ivareta musikalsk bredde og mangfold, og at midler til kulturelle bidrag skal forvaltes etter åpne, objektive og etterprøvbare kriterier og komme rettighetshaverfellesskapet til gode. Videre slår den fest at TONOs virksomhet skal utøves på en åpen og etterprøvbar måte som fremmer tillit og legitimitet i medlemsmassen som helhet.

Det foreslås også at kompetanse, egnethet, uavhengighet og hensynet til TONOs samlede interesser skal være sentrale ved sammensetningen av styrende og rådgivende organer.

Les også denne saken, der styreleder Tom Hugo Hermansen forklarer visjonen og ambisjonene bak forslagene til vedtektsendringene. 

Slik vil styret videreutvikle TONO

Et mindre, kompetansebasert styre

Styret foreslår å redusere antall styremedlemmer fra 11 til 8, samtidig som forslaget innebærer at det ikke lenger skal være faste styreplasser knyttet til representanter fra navngitte organisasjoner. Styret skal i stedet settes sammen på grunnlag av den kompetansen TONO trenger, samtidig som ulike deler av medlemsmassen fortsatt skal være representert.

Den foreslåtte sammensetningen er:

Opphavere vil fortsatt utgjøre flertallet i styret. Styret foreslår også at valgkomiteen skal få en egen instruks som skal bidra til at styret samlet har nødvendig kompetanse og samtidig gjenspeiler bredden i TONOs medlemsmasse.

Nye rammer for kulturelle midler

Styret foreslår at inntil 8 prosent av nettoinntektene fra lisensiering i Norge fortsatt skal kunne avsettes til kulturelle midler.

Forslaget innebærer at vedtektene i større grad beskriver formålet med midlene, og i mindre grad hvem som skal motta dem. Midlene skal kunne brukes til:

Ny tildelingskomité for kulturelle midler

Styret foreslår at de kulturelle bidragene skal fordeles av en egen tildelingskomité valgt av årsmøtet. Komiteen skal bestå av tre opphavere, én representant for musikkforlagene og ett eksternt medlem.

I styres forslag deles samtidig de kulturelle bidragene inn i tre hovedkategorier:

Forslag om forhåndsstemming

Styret foreslår å innføre forhåndsstemming ved TONOs årsmøter. Forslaget innebærer at stemmeberettigede medlemmer skal kunne avgi stemme elektronisk i en periode før årsmøtet. Styret skal fastsette nærmere retningslinjer for ordningen, blant annet for å sikre at medlemmene får tilstrekkelig informasjon og tid til å sette seg inn i forslagene før stemmegivningen starter.